Single Track Świeradów Zdrój

Single Track’i to naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy oraz po stronie czeskiej w Novym Městem pod Smrkiem.

trasa czarniawska kopa

Trasy wytyczono niedaleko kolei gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5 %) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 20 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 50 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa (oprócz trasy zielonej), jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.

Single Track pod Smrkem

Ścieżki pod Smrkiem są unikatowym projektem w Europie Środkowej. To w przemyślany sposób zaprojektowana sieć leśnych ścieżek  dla rowerzystów, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody. Ścieżki są przeznaczone do bardzo dynamicznej jazdy, a pomimo to są bezpieczne. Cała sieć ścieżek była budowana w trzech etapach i obecnie oferuje ponad 80 km jazdy pełnej frajdy. Ścieżki są jednokierunkowe i rozróżnione kolorystycznie według trudności, podobnie jak nartostrady. Rowerzysta, w zależności od swoich możliwości, może wybrać różnej długości trasę . Każdy wybierze coś dla siebie, zarówno zupełnie początkujący, jak i doświadczony kolarz. Projekt jest wspólnym dziełem gmin Świeradów-Zdrój, Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda, Frýdlant oraz Nadleśnictwa Świeradó-Zdrój i Lasów Państwowych Republiki Czekich i został dofinansowany ze środków finansowych Unii Europejskiej.

Sukcesy Ścieżek w Świeradowie-Zdroju

2011

Według międzynarodowej organizacji IMBA jedna z 7 najlepszych destynacji MTB na świecie.

2013

Polska Pięknieje 7 Cudów Funduszy Europejskich Kategoria Turystyka transgraniczna i międzynarodowa.

Pogoda w Świeradowie
15°
lekkie zachmurzenie
wilgotność: 94%
wiatr: 0m/s płd. - płd. zach.
Max: 17 • Min: 15
28°
Pon
28°
Wt
29°
Śr
29°
Czw
Weather from OpenWeatherMap